Weterynarz z Zawierciu o klatkach
Klatka powinna być odpowiednia przede wszystkim dla ptaka a nie pasować do wnętrza czy zaspokajać nasze poczucie estetyki. Najważniejsze powinno dla nas być szczęście i zdrowie naszych podopiecznych. Absolutnie nie nadają się wyjątkowo modne, wąskie i wysokie klatki. Tak naprawdę są to klatki uniemożliwiające normalne funkcjonowanie ptakom. Najlepsza dla ptaków jest możliwie długa klatka o jak największej powierzchni. W takiej klatce jest najwięcej przestrzeni i ptaki będą mogły przefruwając z żerdzi na żerdź rozruszać nieco mięśnie. Pręty klatki nie powinny mieć za dużych odstępów tak aby ptak nie mógł włożyć pomiędzy nie głowy. Popularne zeberki są naprawdę małe i warto mieć to na uwadze.
Z jakiego materiału powinna być wykonana klatka dla ptaków?
Należy unikać lakierowanych prętów i egzotycznych kolorów, papuga może zdziobywać lakier i zachorować, również ocynkowana stal jest dla ptaków trująca.
Jaki powinien być rozmiar klatki dla ptaków?
Klatkę kupujemy na wiele lat i dlatego warto kupić najlepszą i największą na jaką nas stać.
Absolutnie minimalne rozmiary klatki odpowiednie dla większości ptaków przetrzymywanych w domu to 120 cm długości, 60 cm szerokości i 80-100 cm wysokości. Niektórym te wymiary mogą wydawać się zawyżone ale tak nie jest. To naprawdę niezbędne minimum.
Zanim kupimy zwierzęta warto się zastanowić czy zapewnimy im odpowiednie warunki w tym przestrzeń życiową. Oczywiście papużka falista zmieści się do mniejszej klatki ale długie przebywanie w tak małym pomieszczeniu będzie dla niej torturą. Ptaki są ciekawskie, ruchliwe, potrzebują dużo zajęć. Mała klatka nie zapewnia im tego. Ptaki trzymane w małych klatkach żyją znacznie krócej i częściej chorują.
Mniejsza klatka dopuszczalna jest wyłącznie wtedy gdy ptak będzie w niej tylko spać i jeść, a większość dnia będzie mógł sprędzać swobodnie fruwając po pokoju.
Najlepsza jest klatka z wysuwaną szufladą zamiast dna – bardzo ułatwia to sprzątanie. Na dno klatki kładziemy papierowe ręczniki lub niezadrukowany, starajmy się unikać gazet – farba drukarska może być szkodliwa. Żwirek lub piasek wysypany na dno może zostać przez ptaka zjedzony, nie jest to nic niezwykłego ale na dnie klatki będzie z pewnością zabrudzony, takiego ptak nie może jeść!
Leczenie ptaków wymaga konsultacji z weterynarzem specjalizującym się w tego typu przypadkach. Niestety w naszym gabinecie w Zawierciu nie mamy takich specjalistów. Możemy Ci jednak pomóc w podstawowych kwestiach, takich jak przycięcie pazurów czy dzioba. Możemy także wskazać Ci, gdzie możesz szukać pomocy.
Weterynarz z Zawiercia o wyposażeniu klatki
Żerdzie
Najlepsze są takie z miękkiego drewna, np. owocowego, wierzby, brzozy, topoli. Nie nadają się plastykowe, będące często na wyposażeniu sklepowych klatek i takie powinniśmy wyrzucić Żerdzie powinny mieć zróżnicowaną grubość, zapewnia to gimnastykę nóżkom ptaków i pomaga ścierać pazurki. Żerdzie z czasem się brudzą i jeśli mamy taką możliwość powinniśmy je często zmieniać, w ostateczności regularnie mocno szorować i odkażać wrzątkiem.
Karmidełka
Najlepsze są ze stali chirurgicznej, należy je tak umieścić żeby ptaki nie mogły brudzić sobie jedzenia.
Żywienie ptaków
Każdy z gatunków ptaków hodowanych w domach ma swoje zwyczaje żywieniowe. Powinniśmy przed zakupem ptaka dowiedzieć się czym go żywić i czy zdobycie odpowiedniego pokarmu nie sprawi nam kłopotu.
Popularne papużki takie jak Nimfy czy faliste są ziarnojadami i mieszanki zbóż powinny być podstawą ich diety. Często gotowe mieszanki dla nimf mają źle dobrany skład, zwłaszcza tańsze karmy, które oferują zbyt dużo słonecznika, a za mało, lub wcale, kanaru. Gotowe mieszanki ziarna i granulaty to nie wszystko – ptaki muszą dostawać warzywa, owoce i zieleninę, które mogą stanowić do 50 procent ich diety! Warto także dawać gotowane jajko.
Zabiegi higieniczne dla ptaków.
Bardzo często ptaki hodowane w domach mają problemy z szybko rosnącymi pazurkami i dziobami, z braku odpowiednio szorstkich powierzchni (gałęzie i konary) ich pazury nie ścierają się w wystarczającym stopniu. Może to prowadzić do poważnych problemów z chodzeniem w przypadku pazurów i znacznie utrudnić normalne przyjmowanie pokarmów przez ptaki! Dlatego należy bacznie obserwować czy wszystko z nimi w porządku a w razie potrzeby regularnie odwiedzać weterynarza w celu przycięcia. Zabieg ten wymaga odrobiny wprawy, z pewnością dobry weterynarz pokaże nam jak się to robi i będziemy w przyszłości mogli wykonywać ten zabieg samodzielnie.
Przyjdź z nowym zwierzakiem do weterynarza w Zawierciu
Masz nowe zwierzę? Zapraszamy do naszej Kliniki IUVO! Nie tylko przeprowadzimy komplet badań kontrolnych, ale także będziesz mógł nabyć w naszym sklepie zoologicznym wyprawkę dla Twojego pupila. Pamiętaj: lecznica mieści się w Zawierciu, ul. Blanowskiej 25b! Możesz nawet zamówić towar, którego nie mamy na składzie – sprowadzimy go specjalnie dla Ciebie!