Sterylizacja u dobrego weterynarza w Zawierciu.
Wszelkie informacje z internetu mogą być pomocne ale warto zapoznać się też ze zdaniem zaufanego weterynarza. Jeśli już jesteś zdecydowany aby wysterylizować psa wybierz taki gabinet weterynaryjny w którym zabieg zostanie przeprowadzony tak aby nie dostarczać zwierzakowi dodatkowych nieprzyjemności.
Jestem za tym aby poddawać zwierzęta sterylizacji. Dlaczego? Przede wszystkim dla ich dobra.
Zabieg sterylizacji ciągle spotyka się z oporem i obawami. Wśród właścicieli zwierząt żywe są pewne mity. Powszechne jest przekonanie o konieczności posiadania przez sukę przynajmniej jednego miotu w ciągu jej życia. Bardziej uzasadnionym powodem odstraszającym właścicieli zwierząt od sterylizacji jest obawa przed wyrządzęniem zwierzęciu krzywdy, która w powszechnym przekonaniu może mieć również skutki uboczne w postaci otyłości i zaburzeń w zachowaniu zwierzęcia. Jest to nieprawda i postaram się rozwiać Państwa obawy.
Minimalne ryzyko
Sterylizacja podobnie jak inne zabiegi chirurgiczne jest obarczona pewnym ryzykiem ryzyko. Jest to jednak jeden z bezpieczniejszy zabiegów, wykonywanych obecnie rutynowo u obydwu płci. Najlepiej sterylizację przeprowadzać u młodych zwierząt. Najbardziej odpowiedni wiek żeby wykonać zabieg to dla suk to 3-6 miesiąc (jeszcze przed pierwszą cieczką/rują), a dla psów nieco później w okolicach 6-8 miesiąc życia. Przed osiągnięciem pełnej dojrzałości płciowej, pies będzie jednak wystarczająco rozwinięty, aby można było bezpiecznie wykonać zabieg. Zabieg można wykonać również u zwierząt starszych, nawet w podeszłym wieku. Zwłaszcza jeśli istnieją istotne wskazania a stan zdrowia zwierzęcia pozwala na zastosowanie narkozy.
Bez konsekwencji dla zdrowia i charakteru zwierzęcia
Sterylizacja nie zmienia temperamentu zwierzęcia, ani nie prowadzi do zaburzeń zdrowotnych w jego organizmie. Na zabieg sterylizacji powinien zdecydować się każdy właściciel, jeżeli nie przeznacza swojego zwierzęcia do celów hodowlanych. Zabieg ten jest dobrym uczynkiem dlazwierzęcia, jest również korzystny dla właściciela, gdyż zwierze zwraca na niego większą uwagę i nie sprawia wielu niepotrzebnych problemów zarówno zdrowotnych, jaki wychowawczych.
Zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania nowotworów
Sterylizacja zmniejsza ryzyko powstawania procesów nowotworowych układu rozrodczego u samic i samców oraz procesów nowotworowych gruczołu mlekowego u samic, narządy te w okresie godowym znajduję się pod silnym oddziaływaniem hormonów płciowych. Podczas częstych i mnogich ciąż(wiele szczeniąt w miocie) są poddane intensywnej eksploatacji. Tak więc sterylizacja może przedłużać życie naszych zwierzaków. Jest to również istotna przewaga sterylizacji nad antykoncepcją hormonalną. bo nie przynosi żadnych negatywnych konsekwencji dla organizmu, a takie są w przypadku stosowania kuracji hormonami.
Mniej niechcianych i bezpańskich zwierząt
Pieski i kotki niedopilnowane zajdą w ciążę przy najbliższej możliwej okazji. Szczeniąt w miocie może być nawet 8-12. Kocica niepilnowana może mieć potomstwo aż do czterech razy w ciągu roku. Opuszczonych zwierząt jest już wystarczająco dużo. Całe mnóstwo spędza życie w schroniskach dla zwierząt bezskutecznie czekając aż ktoś je przygarnie.
Ochrona przed chorobami
Bezpańskie zwierzęta, którymi nikt się nie opiekuje są nosicielami wielug groźnych chorób infekcyjnych i inwazyjnych (choroby odzwierzęce).. Przemieszczając się bez żadnej kontroli roznoszą choroby w nowe miejsca co stanowi całkiem realne zagrożenie epidemiologiczne.
Anna Apoznańska, weterynarz z Zawiercia dla którego leczenie zwierząt jest powołaniem.