Najlepiej przeprowadzić badania u dobrego weterynarza w Zawierciu.
Wszelkie informacje z internetu mogą być pomocne ale prawidłową diagnozę może postawić tylko weterynarz. W przypadku wielu chorób objawy są podobne i pierwsze wrażenie może być mylące. Wybierz taki gabinet weterynaryjny w którym badania przeprowadza się w przyjaznej atmosferze tak aby oszczędzić zwierzakom nieprzyjemności i nie narażać ich niepotrzebnie na stres.
Niepokojące objawy i dolegliwości na które każdy właściciel psa powinien zwrócić uwagę:
Kleszcze– jeżeli znajdziemy na ciele naszego psa kleszcza, należy próbować delikatnie go wykręcić pęsetą. Nie smarować kleszcza tłuszczem anie nie wyrywać. Po usunięciu kleszcza przez następne dni trzeba obserwować psa, czy nie ma jakichś niepokojących objawów sugerujących rozwój choroby odkleszczowej takiej jak babeszjoza czy borelioza.
Babeszjoza – to niebezpieczna choroba odkleszczowa która nie leczona kończy się śmiercią zwierzęcia. Objawy, na które przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, to brak apetytu i pragnienia, bolesność w trakcie ruchów i skoków. Osowiałość i dziwne zachowanie psa, także szybkie męczenie się i brak ochoty do zabawy. Należy zwrócić uwagę na kolor moczu psa, ciemny mocz jest znakiem zaawansowanej choroby. Pierwotniaka który wywołuje babeszjozę można wykryć badając krew. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej, już w przypadku podejrzenia i jeszcze przed otrzymaniem wyników badań.
Leczenie babeszjozy jest trudne i długotrwałe. Polega na podawaniu leków niszczących pierwotniaka i osłonowo kroplówek. Często potrzebna jest również transfuzja krwi.
Borelioza – to również choroba odkleszczowa, charakterystyczne dla boreliozy choroby zapalenie połączone z obrzękiem stawów, rumień wędrujący na skórze, gorączka. Chory pies staje się apatyczny i nie je. Choroba nie leczona może doprowadzić do zapalenia stawów i wsierdzia. Leczenie boreliozy odbywa się za pomocą antybiotyków i środków przeciwzapalnych.
Warto z wyprzedzeniem zapobiegać babeszjozie jak i boreliozie, na choroby te psy narażone są w cieplejszej części roku, kiedy aktywne są kleszcze. Warto stosować odpowiednie preparaty takie jak Fronline czy Preventix. Nie spowodują one, że kleszcze ominą psa ale odstraszą je od gryzienia, kleszcze odpadają z sierści psa chronionego tymi preparatami zanim napiją się krwi.
Kaszel kenelowy – to choroba związana z gorączką i kaszlem, krztuszeniem się, odruchem wymiotnym i powiększonymi migdałkami. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, psy narażone są na nię jeśli mają styczność z dużymi skupiskami innych psów. Te pochodzące z hodowli, odwiedzające wystawy ale też zabrane ze schroniska. Choroba najczęściej trwa 7 do 14 dni, o ile nie rozwinie się w zapalenie oskrzeli może samodzielnie ustąpić. Na kaszel kenelowy warto zaszczepić psa.
Nosówka – to groźna wirusowa choroba zakaźna, najczęściej atakująca szczenięta, zwłaszcza takie które miały kontakt z dorosłymi psami. Już po kilku dniach od kontaktu z zarażonym psem u szczeniaka rozwija się gorączką 40 st. C, katar, kaszel, dochodzi również zapalenie spojówek i zaczerwienienie gardla. Choroba średnio po 10 dniach przechodzi w postać pokarmową. Czemu towarzyszą wymioty, biegunka i brak apetytu. Jest to ciężka choroba i nawet leczona nosówka po kilku tygodniach może przejść w postać neurologiczną, która charakteryzuje się drżeniem kończyn, żuchwy, czy porażeniem. Choroba może spowodować liczne powikłania takie jak padaczka, problemy neurologiczne czy problemy z zębami. Leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Dlatego bardzo ważne jest profilaktyczne zaszczepienie szczeniaka w wieku 8-12 tygodni.
Zapalenie uszu – wiele psów, takich jak spaniele czy jamniki ma opadające i przylegające do głowy uszy, narażone są one na zapalenia. U takich psów bardzo ważne jest dbanie o higienę. kłapouchy mają z nią problemy. Należy regularnie, przynajmniej raz na miesiąc czyścić uszy watą nasączoną specjalnym płynem np. otosolem. Przyczynami zapalenia uszu mogą być również alergie czy kąpiel w leśnym stawie. Najczęściej pojawiającym się objawem jest świąd uszu, pies uporczywie drapie się i potrząsa głową. Czasem objawom towarzyszy silna bolesność. Najczęściej w kanałach słuchowych stwierdza się dużą ilość wydzieliny, brązowawa maź o nieprzyjemnym zapachu lub żółtozielonkawa, cuchnąca ropa. Czasem objawem może być tylko nieznaczne zaczerwienienie kanału słuchowego. Sposób leczenia wybiera weterynarz uzależniając go od bezpośredniej przyczyny wystąpienia choroby.
Zapalnie gruczołów przyodbytowych – na końcu odbytu po obu jego stronach u psów znajdują się gruczoły okołodbytnicze, które dość często ulegają zaczopowaniu przez resztki pokarmowe. Wywołuje to silny świąd w tej okolicy i pies zaczyna „saneczkować” czyli pocierać zadem o ziemię czy dywan. Na szczęście to nic groźnego i łatwo udrożnić gruczoły podczas wizyty u weterynarza.
Zapalenia spojówek – przyczyn zapalenia może być kilka najczęściej są to alergie, bakterie, wirusy, grzyby. Zapalenie spokówek wywołują też genetyczne wady powiek takie jak wywinięcie powieki. Objawem jest silne zaczerwienie i wypływ z oka. Każda z przyczyn wymaga innego, często wykluczającego się leczenia, dlatego należy skontaktować się z weterynarzem.
Skręt żołądka – może pojawić się po szybkim jedzeniu lub aktywności wykonywanej zaraz po posiłku. Dokładnie przyczyny występowania rozszerzenia żołądka, a następnie jego skrętu są słabo poznane. Jest to bardzo niebezpieczna choroba i należy zareagować jak najszybciej. Typowe objawy to próby wymiotów bez treści, częste oblizywanie się i ślinienie, odbijania gazów, powiększenie obrysu brzucha, dyszenie, szybka praca serca, a nawet utrata przytomności. Leczenie polega na jak najszybszym wykonaniu operacji ratującej życie.
Ciąża urojona u suk – najczęściej pojawia się ok. 8-10 tygodni od ostatniej cieczki i polega na występieniu objawów takich jak przy końcu ciąży. Gruczoły mlekowe ulagają powiększniu, może dochodzić do produkcji mleka, suka może stać się agresywna, czasem przestaje jeść i pić, może dochodzić do wymiotów. Leczenie polega na zmniejszeniu ilości jedzenia i zapewnieniu suce dużej dawki ruchu. Czasami stosuje się leczenie farmakologiczne hamujące wydzielanie hormonu prolaktyny.
Wścieklizna – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami musimy raz do roku zaszczepić na nią naszego psa. Wścieklizna jest chorobą wirusową przenoszoną przez dzikie zwierzęta i bezpańskie psy. Typowymi objawami są podniecenie, problemy z koordynacja ruchową, wodowstręt, szczękościsk, problemy z unoszeniem głowy, piana toczona z pyska i agresja.
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to choroby dotyczące głównie psów ras dużych. Jeżeli rodzice naszego psa nie chorowali na dysplazję, to szansa na wystąpienie dysplazji u naszego psa jest stosunkowo mała. Lepiej jednak dbać o to żeby nasz podopieczny nie skakał po schodach i był szczupły. Zdrowemu psu to nie zaszkodzi a u takiego z genetycznymi predyspozycjami zmniejszy dolegliwości i spowolni rozwój choroby.
Anna Apoznańska, weterynarz z Zawiercia dla którego leczenie zwierząt jest powołaniem.