Naturalna dieta dla psa

Dieta BARF – skąd taki pomysł?

Dieta ta opiera się na prostym skojarzeniu, skoro pies jest kuzynem wilka to powinien odżywiać się w ten sam sposób. Psy tak jak i wilki powinny jeść mięso, wnętrzności i kości innych zwierząt.

Należy przy tym pamiętać że nie ma stuprocentowych mięsożerców i tak samo psy domowe są również roślinożerne. Bardzo ważnym elementem diety drapieżników są żołądki i jelita (z ich zawartością ) zwierząt roślinożernych, w naturze zwierzęta takie jak wilki zaczynają posiłek od tych części ciała swoich ofiar. Robią tak dlatego żeby spożyć nadtrawiony pokarm roślinny. Oznacza to , że owoce, a także jarzyny powinny być częścią zdrowej, zbilansowanej diety psa. Powinny być one zmiażdżone ( np w sokowirówce ) aby przypominały zawartość żołądka roślinożercy.

Psy są również okazjonalnymi padlinożercami i na pewno nie pogardzą rozkładającymi się szczątkami zwierzęcymi. Aby utrzymać dobrą kondycję psy potrzebują również kości.

Kiedy się uświadomi sobie te fakty łatwo przyjdzie nam zgodzić się ze stwierdzeniem że pies w zasadzie jest wszystkożercą. Ta wiedza powinna być fundamentem przy psiej diety. Można też przyjąć zasadę że jeśli coś jest bezpieczne dla ludzi to powinno również być bezpieczne dla psów. Mimo, że pies ma inne zęby i przewód pokarmowy mięsożercy to będzie w stanie strawić i przyswoić podobne jedzenie co człowiek.

Jakie są zasady diety BARF?

Generalnie jest to bardzo prosta i łatwa do zastosowania dieta. Dieta psia powinna być oparta na surowych kościach z mięsem. Większość psiego jedzenia powinna być podawana w stanie surowym. Dieta powinna być urozmaicona i podobna do wilczej. Dieta powinna być zbilansowana nie w postaci jednego uniwersalnego posiłku ale poprzez zmianę składników posiłków na przestrzeni kilku dni.

Skład diety BARF

Podstawę diety stanowią surowe kości z mięsem. Dobrym przykładem kości z mięsem są skrzydełka, szyje lub grzbiety z drobiu (kurze lub indycze). Części te zawierają kości, chrząstki, tłuszcz i trochę mięsa. Kości z drobiu są najlepszym źródłem wapnia dla psa i powinny być podawane codziennie naszym podopiecznym. (Tak jak to się dzieje w naturze). Białe mięso jest zdrowsze dla psów niż czerwone (wołowina) . Dzieje się tak dlatego, że białe mięso zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Czerwone mięso zawiera więcej nasyconych tłuszczów związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi.

Surowe kości z drobiu mogą być serwowane każdemu psu niezależnie od rozmiaru czy wieku. Na przykład skrzydełka mogą stanowić podstawę żywienia małych ras a, cale kurczaki będą lepsze dla większych ras. Mięso i kości baranie są również cennym źródłem białek dla psów , podobnie jak wieprzowina , króliki i zające ( dla urozmaicenia diety ). Wołowina jest popularna w żywieniu psów. Jednak kości wołowe są zbyt twarde i nie są z tego powodu dobrym źródłem pokarmu. Natomiast są świetne dla rozwoju mięśni i do czyszczenia zębów.

Uwaga! Kości drobiowe owiane są bardzo złą sławą wśród właścicieli psów i weterynarzy. Mają być źródłem wszelkiego zła i licznych psich zgonów. Dieta BARF jednak proponuje podawanie psom surowych kości i mięsa a nie gotowanych! To gotowane kości drobiowe stają się kruche i łamią się na drzazgi. To gotowanie i podawanie psom drobiowych resztek ze stołu jest źródłem całego zła! Czy wilki w naturze gotują? Jakim cudem dzikie psy, wilki i hieny jedzą kości i nie chorują. Bo są na takiej diecie od milionów lat i są do niej przystosowane. Od jak dawna psy dostają gotowane odpadki ze stołu i sztuczne karmy?


Postępowanie wbrew naturze zawsze ma konsekwencje. Dieta BARF jest przeciwieństwem tego postępowania. Moje psy, są na tej diecie od szczeniaka, całkowicie zdrowe. Psy które zabrałam ze schroniska (rasowe) pozbyły się w ciągu kilku tygodniu alergi i chorób skórnych z którymi nie radziły sobie antybiotyki i sterydy.


  • Surowe kości z mięsem powinny stanowić 60-80% diety.
    Oprócz mniejszych kości zdatnych do jedzenia , pies potrzebuje większych i twardszych z mniejszą ilością mięsa. Takie kości są świetną zabawką, czyszczą zęby, masują dziąsła i zaspakajają potrzeby psa w kwesti niszczenia i gryzienia kapci bądź mebli. Kości są najlepszym źródłem minerałów, głównie wapna. Dostarczają także doskonałej jakości białek, tłuszczów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i chrząstkę.
  • Mięso i ryby
    Każdy rodzaj mięsa jest dobry: wołowina, konina, baranina, jagnięcina itd. Jednak nie dieta nie może być oparta wyłącznie na mięsie! Surowe ryby mogą stanowić część zbilansowanej psiej diety, a nawet powinny wchodzić w jej skład. Jeżeli pies będzie żywiony wyłącznie rybami , musza być one podane w całości i z dodatkiem witaminy E. Surowe sardynki są bardzo zdrowe i mogą być dodawane regularnie do diety. Zawierają one cenne kwasy tłuszczowe, omega 3. Bardzo dobra jest również makrela.
  • Wnętrzności
    Surowa , świeża wątróbka, nerki, serca, móżdżki, żołądki stanowią niewielką część BARF. Bardzo ważna część. Zawierają pierwszej klasy białka , nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy.
  • Jarzyny
    Są one niezbędne dla zdrowia psów. Każda jarzyna (z wyjątkiem cebuli) może być podana psom. Szpinak, burak cukrowy, seler, kapusta, marchewka, pietruszka, pomidory itd. Owoce również powinny być stosowane (jabłka, pomarańcze, gruszki, banany itp). Im większa rozmaitość , tym lepiej. Owoce powinny być dojrzale lub lepiej trochę przejrzałe (ale nie zgniłe). Przejrzałe owoce są źródłem prostych cukrów dostarczających energii krotko po spożyciu, w odróżnieniu od złożonych węglowodanów uwalniających energie stopniowo przez dłuższy czas. Odpadki i obierki też mogą być użyte. Jarzyny musza być rozdrobnione zanim będą przyswajalne przez psa. Najlepiej surowe jarzyny a także i owoce przepuścić przez sokowirówkę i podać połączony sok z miazga. W ten sposób przetworzone jarzyny są łatwo przyswajalne przez system trawienny psa.
  • Jogurt, jajka, mleko
    Jogurt zawiera bakterie potrzebne do prawidłowego trawienia. Jogurt nie powinien zawierać cukru i powinien być częściowo odtłuszczony. Jajka są tanim źródłem wartościowych białek, wit. A, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można podawać cale jajko że skorupka. Mleko powinno być surowe a jeżeli takie jest niedostępne można używać pasteryzowanego.
  • Oleje
    Omega 3 i Omega 6 nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędną częścią BARF. Źródłem tych olei są (tran-cod liver oil) i oleje z nasion (flax lub kemp). Zwykłe oleje dostępne w sklepie spożywczym nie są wskazane.

Ile pies musi zjeść

Wymagane ilości zależą od wieku, metabolizmu i aktywności psa. Dorosły pies powinien dostać co najmniej 50 % surowych kości. Pozostałe 50 % stanowi mięso, ryby, owoce, jarzyny, wnętrzności i dodatki (witaminy). Szczenięta mają inne wymagania i potrzebują co najmniej 60% surowych kości a 40% innych składników. Psy, które maja problemy z uzębieniem mogą dostawać zmielone skrzydełka drobiowe (kości + skóra + mięso).

Czy przestawienie psa na dietę BARF jest trudne?

Niektórzy właściciele robią to z dnia na dzień i nigdy nie wracają do poprzedniej diety. Niektóre psy mogą mieć początkowo luźne odchody, inne natomiast przyjmują dietę bez żadnych problemów, jakby zawsze jadły BARF. Natomiast jeszcze inne psy będą chodziły za Tobą prosząc o więcej. W zależności od psa zmiana może następować stopniowo lub z dnia na dzień, zwłaszcza u młodych zwierzaków.

Jeśli po kilku dniach pies nie chce jeść BARF najprawdopodobniej oznacza to, że po raz pierwszy w życiu Twój pies jest najedzony. Jednodniowa głodówka powinna mu przywrócić apetyt.

2 thoughts on “Naturalna dieta dla psa

  1. Ela

    Ja karmię swoje psy już od dobrych kilku lat w ten sposób. Nam bardzo odpowiada taki styl żywienia. Nie wiem czy działanie tej diety jest aż tak „magiczne” 🙂 ale psy wydają się być zadowolone.

  2. Ela

    I chciałam zapewnić wszystkich przesądnych – ludowy przesąd, że psy karmione surowym mięsem są bardziej agresywne – TO NIE JEST PRAWDA! 🙂

Comments are closed.