Akwarystyka jest bardzo wdzięcznym hobby, przy stosunkowo niewielkiej ilości pracy można osiągnąc wspaniałe efekty.
Duże akwarium może być ozdobą każdego mieszkania. Obecnie rynek akwarystyczny jak tak bogaty i oferuje taką gamę produktów pomagających akwaryście utrzymać zbiornik i parametry wody na odpowiednim poziomie, że daje naprawdę wielkie możliwości hobbystom.
Weterynarz z Zawiercia o akwarystyce
< Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na to jakie ryby chcemy hodować i do ich potrzeb przystosować odpowiedni zbiornik i aparaturę. Dobrym pomysłem jest akwarium jednogatunkowe. Jeśli chcemy połączyć kilka gatunków ryb w jednym zbiorniku wybierzmy takie które występują obok siebie w naturze lub wymagają podobnych lub takich samych warunków jeśli chodzi o parametry chemiczne i temperaturę wody. Jestem zwolenniczką dużych zbiorników, liczących co najmiej 100 litrów pojemności. W dużym zbiorniku znacznie łatwiej utrzymać czystość i stałe parametry wody. Od lokalnej firmy wodociągowej możemy zdobyć informacje o parametrach wody dostępnej w naszym kranie i dzięki temu wiedzieć jakie rybki będziemy mogli hodować. W Zawierciu mamy do czynienia z wodą twardą i średnio twardą odpowiednią do hodowli pielęgnic z ameryki środkowej(wymagają jednak dużych akwariów, ponad 200 litrów pojemności) i ryb z rodzaju piękniczkowatych (popularne gupiki, platki, mieczyki).
Ile wody potrzebuje jedna rybka i dlaczego aż tyle?
Według opini weterynarza z Zawiercia na jedną rybkę powinien przypadać co najmniej 1 litr wody na każdy centymetr jej długości. Czyli dla każdej rybki o długości ciała 5 cm potrzeba około 5 litrów wody. W stulitrowym akwarium można hodować 15-20 sztuk takich rybek, lepiej mniej niż więcej. Warto zauważyć że wiele rybek to gatunki stadne, dobrze czują się tylko w większej ilości. Para neonów nie jest dobrym pomysłem, te zwierzęta żyją w ławicach, para będzie się źle czuła, łatwo poznać to po wyblakłych barwach. W wyniku stresu ryby szybko zginą, nawet jeśli warunki w akwarium będą dla nich odpowiednie. Minimum to 12-15 sztuk. Łatwo zauważyć że oznacza to że chociaż niektóre rybki są małe to i tak będą potrzebowały dużego akwarium.
Absolutnie nie nadaje się do trzymania ryb szklana kula, jest zbyt mała a jej kształt powoduje że bardzo niewielka powierzchnia wody styka się z powietrzem atmosferycznym co utrudnia natlenienie wody!
W przypadku większych gatunków ryb, mierzących 10 i więcej centymetrów długości, np pielęgnicowatych nie ma się co łudzić, będą potrzebowały wielkiego akwarium. Kilka Skalarów albo pielęgnice Meeka będą potrzebowały ogromnego liczącego 200 i więcej litrów zbiornika. Skalary to ryby żyjące w większych grupach, więc należy liczyć się z tym że należy trzymać razem co najmniej 8-10 sztuk. Dla każdego osobnika należy zarezerwować jako absolutnie minimum 30 litrów wody! Dotyczy to zwłaszcza ryb żyjących w naturze w zbiornikach wodnych stale zasilanych świeżą i mocno natlenioną wodą. W razie braku prądu czy awari sprzętu nie będzie obawy że w zbiorniku gwałtownie pogorszą się warunki, np szybko zostanie zużyty rozpuszczony w wodzie tlen i ryby się poduszą. Lepiej większe zagęszczenie w akwariach znoszą ryby pochodzące z małych jezior i stawów, a ryby labiryntowe potrafią nawet oddychać powietrzem atmosferycznym.
Kiedy zmieniać wodę w akwarium?
Jest to bardzo ważna kwestia, często zupełnie ignorowana lub nierozumiana podkreśla weterynarz z Zawiercia. Podmiana wody nie polega na opróżnianiu akwarium i czyszczeniu podłoża, myciu zbiornika i urządzeń. Podmiana wody to cotygodniowa wymieniana, zależnie od wymagań ryb od 10 do 30 procent wody z akwarium na świeżą i odstaną wcześniej wodę. Minimum woda powinna być odstana 48 godzin, tyle w temperaturze pokojowej potrzeba aby odparować z wody chlor. Jeśli musimy często czyścić całe akwarium (często znaczy częściej niż raz w roku!), w tym płukać podłoże, myć akwarium i urządzenia to znaczy że źle zarządzamy akwarium. Najczęściej mamy zbyt dużo ryb w stosunku do jego objętości i zbiornik nie zachowuje równowagi. W prawidłowo urządzonym i nieprzerybionym akwarium można nie płukać podłoża przez wiele lat!
Dlaczego podmiana wody w akwarium jest niezbędna?
Większość ryb słodkowodnych dzieli się na dwie grupy, takie które pochodzą ze zbiorników zamkniętych czyli jezior i stawów i takie które pochodzą z rzek i strumieni. Każda z tych grup ma specyficzne wymaganie dotyczące parametrów fizykochemicznych wody. Te żyjące w rzekach nie tolerują starej, czyli bogatej w produkty przemiany materi wody. W akwarium w którym hodujemy rybki wraz z pokarmem dostarczamy takich produktów, przede wszystkim azotanów. Dla wielu ryb te związki nagromadzone w większej ilości są śmierletnie trujące, np dla pielęgniczek i ryb z jeziora malawi(pyszczaków).
Jaka jest różnica pomiędzy rybką ze stawu a taką z rzeki?
Ryby żyjące w zbiornikach zasilanych stale nową, bieżącą wodą potrzebują podobnej cyrkulacji w hodowli. Dla większości gatunków ryb zamieszkujący rzeki i duże jeziora zasilane stale nową wodą jest konieczna! cotygodniowa podmiana około 20-25 procent wody w akwarium. Jest to absolutnie niezbędne, wiele małych pielęgnicowatych bez tego zabiegu po prostu ginie. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z miejscem pochodzenia ryb i łączenie ze sobą w akwariach wyłącznie ryb wymagających podobnych warunków!
Z kolei ryby zamieszkujące mniejsze jeziora, stawy i bagna jak np. ryby labiryntowe (guraminy, bojowniki, prętniki) są przyzwyczajone do starszej, stojącej wody, mocniej wysyconej produktami przemiany materi i świetnie znoszą mniejsze podmiany, około 10-15 procent wody tygodniowo.
Parowanie wody z akwarium. Czyli czy dolewać wodę?
Parowywanie wody zmienia silnie właściwości wody pozostałej w zbiorniku – zwiększa się stężenie amoniaku i twardość wody. W konsekwencji dochodzi do zatrucia ryb i ich śmierci! Przestrzega weterynarz z Zawiercia. Dlatego nie wolno ograniczać się jedynie do dolewania wody której ubywa wskutek parowania! Co więcej nie wolno tak robić! Dolewanie wody powoduje że jest ona coraz twardsza i coraz bardziej skażona toksynami pochodzącymi z przemiany materii!
Filtrowanie wody z akwarium
Najważniejsza jest mechaniczna, która wyławia zawiesiny unoszące się w wodzie takie jak resztki pokarmu czy odchody ryb. Przy regularnych podmianach wody, nieprzerybionym (10-20 litrów wody na rybkę), zdrowym akwarium i dobrej jakościowo wodzie wodociągowej może wystarczyć nam zwykły, wewnętrzny filtr gąbkowy. Popularne zewnętrzne filtry kubełkowe mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę i po kilka komór wyposażonych w różne materiały filtracyjne. Nie dajmy się jednak zwieść, tylko niektóre złoża są potrzebne długofalowo i to nimi powinien być zazwyczaj w całości wypełniony filtr. Złoża filtracyjne do filtracji chemicznej takie jak węgiel aktywny czy zeolit mają określone zastosowanie i powinny być używane przez doświadczonych akwarystów z pewną wiedzą na temat chemi. Węgiel aktywny pomaga usunąć szkodliwe zwiazki chemiczne z wody np. leki jeśli leczyliśmy ryby. Popularny zeolit jest wyspecjalizowany i pochłania głównie produkty przemiany materi w postaci azotanów, ograniczając rozwój glonów w akwarium ale też i zabierając substancje odżywcze roślinom. Wkłady te absolutnie nie mogą i nie powinny być stosowane cały czas, mają też określoną wydajność, 100gram węgla aktywnego w 100 litrowym akwarium zużyje się całkowicie 4 do 6 tygodni. Zeolitu jak i węgla aktywnego używa się wyłącznie w razie potrzeby, zaraz po tym jak pochłoną z wody niechciane związki należy je bezwzględnie wymienić bo zaczną je z powrotem oddawać do wody!
Czym wypełnić filtr do akwarium?
Najlepiej gdy wszystkie pojemniki w filtrze wypełnione są podłożem odpowiednim dla bakteri nitryfikacyjnych, np biobalami, ceramiką, keramzytem. A końcówka zasysająca wodę z akwarium jest zaopatrzona w gąbkę i pełni rolę prefiltra tak aby większe zawiesiny nie dostały się do wnętrza filtra i nie zabrudziły złóż. Przy takim ustawieniu wystarczy że będzięmy płukać co tydzień przy podmianie wody gąbkę a sam filtr może pracować wiele miesięcy bez konieczności zaglądania do niego. Warto pamiętać o tym żeby zarówno gąbkę jak i złoża filtracyjne płukać w wodzie pochodzącej z podmiany wody z akwarium. Jeśli przepłuczemy je w wodzie z kranu to chlor zabije dobroczynne bakterie nitryfikacyjne!
Nawet najlepszy i najwydajniejszy filtr nie zastąpi częściowej podmiany wody!
Jak podkreśla weterynarz z Zawiercia regeneracja wody i całkowite usunięcie z niej produktów przemiany materi jest praktycznie niemożliwe przy przerybieniu jakie cechuje akwaria domowe, nawet zachowanie równowagi jest bardzo trudne. Zbyt mała ilość roślin w stosunku do ryb i zbyt mała ilość wody przypadająca na rybę. Dlatego bez specjalistycznej wiedzy i stosowania odpowiednich testów do sprawdzania jakości wody nie powinniśmy rezygnować z podmieniania wody.
Rodzaje akwariów
Akwaria morskie
Akwaria słonowodne, czyli morskie są bardzo drogie w utrzymaniu, wymagają mnóstwa uwagi i pracy. Elementy wyposażenia i żywe skały(koralowce) nie są ogólnodostępne ani tanie. Niezmiernie trudno naśladować i zachowywać przez dłuższy czas parametry fizyko-chemiczne wody. Awaria urządzeń, brak prądu, nawet drobne niedopatrzenie może spowdować tragedię i śmierć podopiecznych. Ryby przetrzymywane w akwariach morskich są bardzo wrażliwe na najmniejsze nawet wahania parametrów wody. Warto pamiętać również o aspekcie etycznym hodowli ryb słonowodnych, praktycznie wszystkie ryby pochodzą z odłowu w środowisku naturalnym, sporo z gatunków ryb oferowanych w handlu jest zagrożonych wyginięciem. Ryby sprzedawane w sklepach najczęściej pozyskiwane są w nielegalny sposób i pochodzą z przemytu. Mimo zapewnień sprzedawców i przedstawiania certyfikatów, dokumenty wywozu fałszowane są w krajach z których się je eksportuje. Ryby pochodzące z nielegalnych źródeł stanowią ogromną większość spośród dostępnych w handlu (90 procent?). Zazwyczaj w akwariach słonowodnych ryby morskie tylko się przetrzymuje, nie rozmnażają się one bowiem w warunkach sztucznych i przeżywają tylko kilka lat. Po zakupie przeżywa ledwie 6 na 100 zakupionych ryb (takie zatrważające są statystyki!). Jeszcze kilkanaście lat temu tak popularna ryba akwariowa(słodkowodna) jak Neon Innesa również w większości pochodziła z odłowów, bardzo trudne było jej rozmnażanie w warunkach sztucznych, i z tego powodu w naturze została objęta okresem ochronnym.
Akwaria słodkowodne
Akwarystyka słodkowodna jest o wiele tańsza i nie wiąże się tak bardzo z ingerencją w środowisko, pod względem etycznym jest więc znacznie mniej kontrowersyjna. Ryby słodkowodne i wyposażenie potrzebne do ich hodowli jest dostępne w prawie każdym sklepie akwarystycznym. Zdecydowanie bardziej polecam akwarystykę słodkowodną, gama interesujących do hodowli gatunków jest imponująca. Większość ryb słodkowodnych od dawna rozmnaża się w warunkach hodowlanych, bardzo dobrze znosi sztuczne środowisko i jest bardziej odporna na warunki fizykochemiczne panujące w akwariach domowych. Wiele gatunków ryb dostępnych w handlu całkiem dobrze znosi zwykłą wodę wodociągową.
Sklep zoologiczny w Zawierciu
Zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego przy lecznicy w Zawierciu, ul. Blanowska 25b! Możesz nawet zamówić towar, którego nie mamy na składzie – sprowadzimy go specjalnie dla Ciebie jeśli będzie to możliwe! Sklep mieści się tuż obok gabinetu Pani Weterynarz Anny Apoznańskiej