Gady i płazy

Jeśli zastanawiasz się nad hodowlą jaszczurki, żółwia czy węża to powinieneś wcześniej jak najwięcej się o nich dowiedzieć. Gady to specyficzne zwierzęta, zupełnie inne od psów i kotów. Ich potrzeby są niezwykłe i często sprzeczne z naszą intuicją. O braniu na ręce nie ma mowy, dla wielu zmiennocieplnych zwierząt a takie są gady jest to nawet bardzo nieprzyjemne przeżycie. W naszym gabinecie weterynaryjnym przy ulicy… chętnie opowiemy ci o podstawach hodowli gadów w terrariach domowych.

Płazy i gady to bardzo delikatne zwierzęta

zolwie-1 Zabawy z gadem, częste wyjmowanie z terrarium, czy spacery ze zwierzęciem to częste błędy wynikające z braku wiedzy hodowców. Niewłaściwe traktowanie gadów prowadzi zwykle do ciężkich chorób, wśród których najczęstszą jest krzywica. Również częste zmiany temperatury i wyjmowanie gadów z terrarium wprost zagraża ich życiu. Dla węża czy jaszczurki jest to przeżycie ekstremalne.

Gady i płazy to zwierzęta zmiennocieplne. Dbanie o stałą odpowiednią dla danego gatunku temperaturę jest jedną z najważniejszych spraw, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Gady w przeciwieństwie do psów zależą całkowicie od temperatury otoczenia.

Nie są w stanie samodzielnie ogrzać swojego organizmu, nawet wsunięcie ich pod pierzynę niewiele tutaj pomoże. Spowolni utratę temperatury ale nie pozwoli żółwiowi się ogrzać. Szkodliwe są znaczne różnice temperatur. W przypadku większości żółwni wodnych różnica pomiędzy temperaturą wody i powietrza w terrarium nie powinna przekraczać 3 – 4 stopni Celcjusza. Większa różnica naraża je na zapalenie płuc i śmierć przestrzega weterynarz z Zawiercia.

Terrarium

Odpowiednią temperaturę powietrza, wody, wilgotność oraz oświetlenie (w tym UVB pomagające w syntetyzowaniu witaminy D3 której niedobór prowadzi do krzywicy) może zapewnić tylko odpowiednio przygotowane terrarium. Zbiornik hodowlany odwzorowujący środowisko naturalne dla danego gada. Charakterystyczną cechą tego typu zbiornika jest dwuczęściowa wentylacja, która jest niezbędna zarówno w wilgotnych jak i suchych terrariach. Nie ma co ukrywać że zakup odpowiedniego zbiornika, specjalistycznego oświetlenia i ogrzewania jest sporym wydatkiem. Utrzymanie terrarium wymaga również stałej uwagi, nakładów pracy i wydatków związanych chociażby z oświetleniem i ogrzewaniem.

Koszty utrzymania terrarium

kameleon-1 Terrarium czasem musi być zmieniane kilka razy w ciągu życia naszego podopiecznego. Niektóre jaszczurki osiągają długość 150 cm wraz z ogonem, popularne pytony siatkowe bywają jeszcze większe. O ile węże są znacznie mniej ruchliwe i większosć czasu spędzają opalając się pod promiennikiem ciepła o tyle trudno wyobrazić sobie trzymanie jaszczurki czy żółwia wodnego w mały zbiorniku. Kilkukrotność, czyli w praktyce co najmniej 5 długości ciała naszego podopiecznego to absolutne minimum przestrzeni jakie musimy zapewnić naszym gadom. A to potrafi zabrać sporo miejsca w naszym małym mieszkaniu.

Musimy również oszacować koszty stałe jakie będziemy musieli ponosić hodując gada. Zakup oświetlenia, w tym niezbędne dla gadów źródło promieniowania UVB, średnio potrzeba dwóch kompletów rocznie, jeden to około 50-100złotych w zależności od wielkości terrarium.
Pokarm przede wszystkim żywy, co oznacza nieraz konieczność prowadzenia własnej hodowli świerszczy, zwłaszcza jeśli mamy więcej jaszczurek. Przy czym należy pamiętać że pożywienie dla jaszczurek powinno być urozmaicone. W okresie letnim powinniśmy wybierać się na pobliską łąkę i odławiać owady dla naszego podopiecznego. Czy w okolicy znajduje się odpowiednia łąka?

Jak kupić zdrowe zwierzę?

Jeśli jest się początkującym terrarystą, to twój pierwszy gad i nigdy nie miałeś do czynienia z takimi zwierzętami najlepiej poprosić o pomoc bardziej doświadczonego hodowcę.

Jeśli zdecydowałeś się na posiadanie gada pomożemy ci wybrać zdrowe zwierzę. Pamiętaj że trzeba zwrócić uwagę na wiele cech które niewprawnemu oku mogą z łatwością umknąć. Chory piesek wyraźnie sygnalizuje że coś jest z nim nie tak. Chorego czy wychudzonego żółwia o wiele trudniej rozpoznać.

Podstawowe cechy na które należy zwrócić uwagę to:

  • zdrowy zółw cz jaszczurka nie ma wystającej żuchwy, co jest bardzo częste u zółwi pochodzących z amatorskich hodowli,
  • nie ma krzywicy, czyli pokrzywionych kończyn, kręgosłupa i ogona, widać to u jaszczurek i żółwi z niedoborem witamy D3,
  • gad nie jest chudy, co trudno zauważyć u zółwi,
  • jest ruchliwy, czasem trudno je zmusić do ruchu, bo takie są gady,
  • nie ma ran, ropni, pasożytów,
  • okolice oczu i nozdrzy są czyste,
  • przyjmuje pokarm, przy czym węże dość rzadko jedzą.

Niedoświadczonej osobie bardzo trudno jest sprawdzić stan zdrowia takiego zwierzątka. A co jeśli chcemy kupić jaszczurkę przez internet i nigdy nie widzieliśmy jej na żywo? Praktyka jest niestety taka że nieuczciwi hodowcy pozbywają się często chorych osobników, zwraca uwagę weterynarz z Zawiercia.

Sklep zoologiczny w Zawierciu
Jeśli już kupiłeś swoje nowe zwierzę, zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego przy lecznicy w Zawierciu, ul. Blanowska 25b! Możesz nawet zamówić towar, którego nie mamy na składzie – sprowadzimy go specjalnie dla Ciebie jeśli będzie to możliwe!